Ekopożyczka — gdzie wziąć kredyt na fotowoltaikę?

lut

Ekopożyczka — gdzie wziąć kredyt na fotowoltaikę?

Z możliwości wzięcia pożyczki od instytucji finansowych korzysta spora część społeczeństwa. Takie pojęcia jak kredyt czy raty nie są terminami obcymi. A jak wiele osób spotkało się z ekopożyczką? Na czym dokładnie polega, które banki ją przyznają i w jaki sposób można otrzymać finanse na fotowoltaikę?

Co to jest ekopożyczka?

Ekopożyczka skierowana jest do osób prywatnych oraz przedsiębiorców, którzy są zainteresowani inwestycjami zapewniającymi sobie niezależność energetyczną. Jest to produkt, który oferują wybrane banki oraz na odmiennych zasadach. W większości przypadków można liczyć na atrakcyjne oprocentowanie. Oczywiście podstawowy warunek, który trzeba spełnić, to posiadanie zdolności kredytowej oraz stałego źródła dochodu. Niezbędne jest także dostarczenie do banku dowodu zakupu lub montażu instalacji w postaci faktury VAT.

Podstawowe korzyści wynikające z zainwestowania pieniędzy uzyskanych z ekopożyczki to zminimalizowanie strat ciepła w domu lub mieszkaniu czy oczyszenie wody. Poprawa efektywności energetycznej budynku to inwestycja, która zwróci się w ciągu kilku lat. Obniżenie kosztów eksploatacji domu to także dbałość o kondycję środowiska naturalnego.

Na co jeszcze można wydać pożyczkę na fotowoltaikę?

Ekopożyczka stwarza możliwość na zainwestowanie w m.in. następujące rzeczy:

  • panele fotowoltaiczne,
  • kolektory solarne,
  • pompy ciepła,
  • przydomowe wiatraki oraz elektrownie wodne,
  • przydomowa oczyszczalnia ścieków,
  • urządzenia na biomasę,
  • oświetlenia LED i sterowniki energooszczędne,
  • samochody osobowe oraz dostawcze wyposażone w napęd elektryczny lub hybrydowy (elektryczno-spalinowy)
  • motocykle i skutery wyposażone w napęd elektryczny,
  • sprzęt AGD klasy A+++,
  • rowery (także elektryczne),
  • hulajnogi elektryczne,
  • klimatyzatory z rekuperacją.

W jakich bankach przyznawana jest ekopożyczka?

Wybrane polskie instytucje finansowe chętnie oferują ekopożyczki. Rozwój tego w jakimś stopniu powiązany jest z Polityką Energetycznej Polski, ale chodzi również o rozbudowanie swoich usług i oferty. Stąd obecność na rynku finansowym produktu przygotowanego dla osób zainteresowanych nabyciem oraz montażem systemów fotowoltaicznych.

Pierwszą instytucją, która zdecydowała się na taki ruch, był PKO BP. Inne banki, w których można liczyć na finansowe wsparcie w inwestycjach w odnawialne źródła energii, to Getin Noble Bank, BOŚ Bank, Pekao SA, ING Bank Śląski czy Santander Bank.

Jakie jest oprocentowanie pożyczki na cele ekologiczne?

Z każdą pożyczką wiążą się mimo wszystko pewne koszty. W przypadku kredytu na fotowoltaikę do 3 lat oprocentowanie jest stałe. Powyżej tego okresu natomiast ulega zmianie. Oczywiście dane sumy mogą się między sobą różnić w zależności od wybranej instytucji finansowej. Warto też pamiętać, że dzięki skutecznemu zmniejszeniu opłat domowych comiesięczne raty nie będą tak dotkliwe.

Przykładowo w ING Bank Śląski oprocentowanie wynosi od 7,99% do 8,49% (stopa referencyjna NBP 2,75% + stała marża banku od 5,24% do 5,74%). 0 złotych prowizji natomiast będzie w przypadku pożyczek powyżej 15 000 złotych. W przypadku Santander Bank z kolei oprocentowanie oraz prowizja ustalane są indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.