Jak oszczędzać energię w domu?

kw.

Jak oszczędzać energię w domu?

To najlepszy moment, żeby dowiedzieć się, jak oszczędzać energię w domu. Rachunki za prąd z miesiąc są coraz wyższe, a ceny kilowata biją rekordy. Niezależnie od czynników, które wpływają na końcową cenę energii elektrycznej, wszyscy płacimy coraz więcej. Coraz więcej osób zwraca uwagę również na czynniki środowiskowe i działania na rzecz ochrony klimatu, chcąc ograniczyć własną emisyjność i zużycie surowców. Celem tego artykułu jest przedstawienie pięciu czynności, które może wykonać każdy z nas w celu oszczędzania energii elektrycznej, co przełoży się na mniejsze opłaty. Zapraszamy do lektury!

1. Wykorzystaj energooszczędne żarówki i sprzęty

Pierwszym ze sposobów na oszczędzenie energii w domu jest czynność tak prosta i, wydawałoby się prozaiczna, jak korzystanie z energooszczędnych żarówek i sprzętu. Stosunkowo niskokosztową inwestycją będzie wymiana żarówek na energooszczędne, co przyniesie długoterminowe zyski. Kilkadziesiąt złotych wydanych na droższy model zwraca się zazwyczaj w ciągu 2-3 miesięcy, a na przestrzeni lat mówi się o kilkuset czy kilku tysiącach pozostałych w kieszeni!

Zdajemy sobie sprawę, iż nie każdego czytelnika stać na wymianę całego sprzętu elektronicznego w domu. Proces zmiany może następować powoli, wraz z naturalnym psuciem się starszych urządzeń. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem jakiegoś AGD lub RTV, po prostu zadbaj o to, aby miał on jak najwyższą klasę energetyczną (A+++). Im wyższa ona będzie, tym mniej prądu zużyje urządzenie. W ten sposób po kilku latach uda ci się przejść na energooszczędne sprzęty, co jest jednym z najlepszych sposobów zmniejszania opłat domowych.

2. Odłącz z prądu nieużywane urządzenia

Kolejnym ze sposobów na zaoszczędzenie energii jest odłączanie z prądu urządzeń, z których obecnie nie korzystamy. Wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, iż sprzęt wykorzystywany na co dzień, taki jak komputer, ekspres do kawy czy telewizor, jest stale podłączony do prądu. Mimo przejścia w tryb czuwania urządzenia te nadal pobierają jednak jakieś ilości energii.

Wyrób w sobie nawyk odłączania z prądu urządzeń, z których w danej chwili nie korzystasz. To kolejne dodatkowe pieniądze w twojej skarbonce. Pomocny tutaj może okazać się tajwański system Housekeeping, który po podłączeniu do niego urządzeń elektronicznych pokaże, ile prądu one zużywają i przypomni o ich odłączeniu z gniazdka. Wymieniając domowe sprzęty warto inwestować w rozwiązania IoT typu smart, które same przypomną o swoim istnieniu i będą domagały się odcięcia od elektryczności.

3. Oszczędzaj energię przez wyłączanie światła

Kolejnym z nawyków, które pozwolą ci na zmniejszenie poboru prądu, jest wyłączanie światła. Nawet energooszczędne żarówki zużywają jakieś ilości prądu. Za każdym razem, kiedy opuścisz jakieś pomieszczenie, wyłącz za sobą światło. Ten mały gest pozwoli na zaoszczędzenie kolejnych kilku złotych i zmniejszenie przyszłego rachunku za energię elektryczną. Pamiętaj także o podnoszeniu rolet i maksymalnym wykorzystywaniu światła dziennego. Jeśli masz taką możliwość, planuj aktywności w poszczególnych częściach mieszkania zgodnie z tym, jak wpada do nich światło słoneczne w ciągu dnia. Poprawa efektywności energetycznej domu to także zmiana nawyków!

4. Nie używaj gadżetów zasilanych prądem

Zużycie prądu można ograniczyć poprzez unikanie korzystania z gadżetów, które są nim zasilane. Kto z nas nie wiesza chociażby lampek choinkowych? Nie są one niezbędne i stanowią jedynie element dekoracyjny, który w trosce o środowisko (i wysokość rachunku za prąd) możemy sobie odpuścić. Innymi z często używanych gadżetów, które zostawiamy włączone są ładowarki, adaptery czy nieużywane modemy, dekodery i routery.

Nie wszystkie gadżety są jednak źle. Istnieją systemy, które mogą nam, de facto, pomóc zaoszczędzić energię w domu. Chociażby Energy Management Solution, system zarządzania prądem, który pokazuje bieżące zużycie i jego koszt. Pozwala on na sterowanie temperaturą i światłem przez internet, nawet jeśli jesteśmy poza domem. Może stanowić świetną długoterminową inwestycję!

5. Porównaj dostawców prądu

Nie mniej ważny jest sam wybór dostawcy prądu. Na szczęście, polski rynek energetyczny nie jest zmonopolizowany, a konsument ma prawo podpisać umowę na dostawę energii elektrycznej z dowolnym dostawcą. Pamiętaj, że energia elektryczna to nie jedyna składowa rachunku za prąd. Porównując oferty, zwróć uwagę również na:

  • opłatę handlową
  • opłatę przesyłową zmienną
  • opłatę przesyłową stałą
  • opłatę jakościową
  • opłatę przejściową
  • opłatę OZE
  • opłatę abonamentową
  • opłatę kogeneracyjną

Dopiero suma tych składowych pozwala na wybór najkorzystniejszej oferty. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.