Skuteczne sposoby zmniejszania opłat domowych

mar

Skuteczne sposoby zmniejszania opłat domowych

Kiedy chcemy odłożyć na kupno mieszkania lub po prostu zapewnić sobie finansowy komfort, warto znać sposoby zmniejszania opłat domowych. Wbrew pozorom nie chodzi tu o marznięcie w zimę czy robienie sześciu herbat z jednej torebki. Dobrze przemyślane decyzje zakupowe, optymalizacja rachunków czy ogarnięcie abonamentów to proste sposoby na długofalowy zysk.

1. Ustalenie celów finansowych – podstawa domowego budżetu

Do zmniejszania opłat domowych trzeba usiąść na spokojnie. Jeżeli nie ustalimy celów finansowych, które pozwolą nam zoptymalizować domowy budżet, daleko nie zajdziemy. W miejsce oszczędności uzyskiwanych doraźnie szybko wskoczą inne wydatki. Dlatego przed wzięciem się do zmniejszania opłat domowych powinniśmy wyznaczyć sobie cel finansowy, jaki chcemy osiągnąć.

Ważne, aby wyznaczony cel miał charakter jak najbardziej konkretny “Osiągnięcie komfortu finansowego” albo “odłożenie na mieszkanie” to zbyt mało. “Zmniejszenie w ciągu 3 miesięcy wydatków domowych o 300 zł miesięcznie” lub “uzbieranie przez 3 lata 40 000 zł na wkład własny” – to cele, które trzeba założyć.

2. Optymalizacja rachunków – klasyczny sposób zmniejszania opłat domowych

Najpopularniejszym sposobem zmniejszania opłat domowych jest oszczędzanie na rachunkach. Nic dziwnego – jeśli prowadzimy gospodarstwo domowe, w którym oprócz nas znajduje się małżonek czy małżonka, a także dzieci, rodzice czy zwierzęta, różnego rodzaju stałe opłaty mogą mocno dociskać domowy budżet. Chociaż oszczędzanie wody i gaszenie światła może być na krótszą metę skuteczne, terroryzowanie domowników niekoniecznie odniesie skutek.

Znacznie lepiej zebrać rachunki z ostatnich miesięcy, a może nawet i lat, po czym przeanalizować strukturę wydatków. Może się okazać, że opłaty w łatwy sposób obniżymy poprzez zmianę dostawcy prądu albo gazu. Warto też sprawdzić, czy ze względu na brak segregacji nie płacimy znacznie większych rachunków za śmieci.

3. Zwiększ efektywność energetyczną — nawet w małym mieszkaniu!

Równie istotne w zmniejszaniu rachunków jest zadbanie o to, aby opłacana nimi energia elektryczna, ogrzewanie czy woda nie szły na marne. Taki proces nazywa się zwiększaniem efektywności energetycznej. Oczywiście im większe mieszkanie czy nawet dom, skala zmniejszenia opłat będzie wyższa. Inwestycja spłaci się w kilka lat, a w celu jej dokonania zaciągnąć można atrakcyjną ekopożyczkę.

W przypadku sporych domostw cenną wiedzę da wykonanie audytu energetycznego, a następnie uszczelnienie, docieplenie, a może nawet instalacja fotowoltaiki. Niekoniecznie będzie to jednak dobra inwestycja dużych nadwyżek finansowych w sytuacji, gdy spłacamy hipotekę. Wówczas wcześniejsza spłata skończy się zwrotem odsetek oraz proporcjonalnej części prowizji, a co za tym idzie – oszczędnością, którą dopiero powinniśmy dalej zainwestować.

Jeśli chodzi o mniejsze mieszkania, obniżenie opłat warto rozpocząć od niewielkich inwestycji. Idealnym przykładem jest zamiana zwykłych żarówek na energooszczędne. Nieefektywne energetycznie sprzęty RTV/AGD, używane przez nas z przyzwyczajenia, które przed kilkoma laty kupowaliśmy za kilkaset złotych, dziś mogą być dostępne w lepszych i bardziej oszczędnych wersjach za kilkadziesiąt złotych. Również inteligentne termostaty grzejnikowe mocno w ostatnich latach potaniały. Poprawa efektywności energetycznej domu to inwestycja na lata, a nie musi nieść ze sobą wielkich kosztów.

4. Bądź eko – świadoma konsumpcja obniża wydatki

Chociaż mniej świadomych konsumentów podążanie za trendami eko może słono kosztować, dla wielu osób jest to idealna okazja do zaoszczędzenia dużych kwot. Ekologiczny styl życia oznacza drastyczne zmniejszenie opłat chociażby na dania i napoje w plastikowych butelkach. Wymiana gazowanych napojów lub wody mineralnej na kranówę z dzbanka filtrującego może oznaczać oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych.

Warto tutaj wspomnieć również o zyskach zdrowotnych. Kupowanie świeżych produktów, a także ograniczenie spożycia przetworzonej żywności, najczęściej sprzedawanej w plastiku, będzie doskonałą inwestycją w zdrowie, zwracającą się przez lata.

5. Kupuj hurtowo – zapłacisz mniej za domowe zakupy

Sposoby zmniejszania opłat domowych nie ograniczają się do oszczędzania na rachunkach oraz inwestycji w lepszej jakości produkty i usługi, co zwróci się po czasie. Szybkie i wymierne efekty da podsumowanie stałych, powtarzających się wydatków, i zamienienie ich na znacznie rzadsze. Oczywiście nie wszystkie produkty da się nabyć hurtowo, ponieważ produkty spożywcze mogą się przeterminować. Mimo to warto śledzić swoje wydatki w czasie i zidentyfikować, co dałoby się kupić taniej dzięki dużemu zamówieniu.

Kupowanie hurtowe ma jednak pewną wadę. O ile nabywając drogie buty lub porządną kurtkę z myślą o wieloletnim użytkowaniu raczej nie będziemy żałowali swojego zakupu, po zmianie diety możemy żałować wielu pieniędzy wyrzuconych w błoto. Ponadto niektóre produkty spożywcze, nawet w przypadku sprawdzonych dostawców, mogą się zdekompresować i po kilku miesiącach odkryjemy, że kilogram orzechów albo rodzynek spleśniał.