Poprawa efektywności energetycznej twojego domu

sty

Poprawa efektywności energetycznej twojego domu

Poprawa efektywności energetycznej domu to najlepsza inwestycja, jaką możesz zrealizować. Z upływem czasu za pewne rzeczy płacimy coraz więcej — nie inaczej w przypadku mediów. Woda czy prąd drożeją, przez co przychodzące rachunki stanowią poważne obciążenie dla budżetu domowego. Czy można zaoszczędzić na opłatach za energię i sprawić, aby koszta za prąd nie były tak bolesne? Istnieje na to kilka sposobów.

Audyt energetyczny pierwszym krokiem do poprawy efektywności

Co to jest audyt energetyczny? Nazywamy tak ekspertyzę określającą zapotrzebowanie na termomodernizację danego budynku. Chodzi o rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie danego obiektu i pozwolą na jego użytkowanie przy mniejszym zużyciu energii do ogrzewania, wentylacji oraz podgrzewania wody. To jeden z najlepszych sposobów zmniejszenia opłat domowych.

Taką procedurę warto przeprowadzić również w obrębie domowej przestrzeni. Gdy już poznamy dokładne miejsca, w których powietrze wydostaje się z domu oraz przedostaje do jego wnętrza, będzie można przeprowadzić testy i inspekcję, które pozwolą na ustalenie, jakie formy ulepszeń są wskazane dla naszej przestrzeni.

Jak w prosty sposób zwiększyć efektywność cieplną?

Na początku można spisać wszelkie czynności, które powodują zużywanie prądu i zastanowić się, w jaki sposób można je ograniczyć lub może nawet zniwelować do absolutnego minimum. Warto także zastanowić się, ile czasu poświęca się na daną aktywność.

Przydatne są termostaty, które pozwalają na precyzyjne określenie pożądanej temperatury w domu. Na skutek ich działania będziemy mieć pewność, że zużyjemy wystarczająco energii, aby spełnić nasze potrzeby i nie przesadzimy z korzystaniem z prądu. Należy także pamiętać o solidnym uszczelnieniu okien oraz drzwi, aby gromadzone w domu ciepło nie uciekało. Nie zapominajmy o urządzeniach AGD. Przykładowo lodówka oraz zamrażarka powinny być regularnie rozmrażane. Warstwa lodu, która pokrywa ich wnętrze, zwiększa bowiem zużycie energii.

Fotowoltaika to nie jedyny sposób na energooszczędność

Fotowoltaika to sposób na produkowanie własnej energię elektrycznej i jednoczesne redukowanie kosztów za prąd. Stanowi darmowe oraz ekologiczne źródło energii odnawialnej. Specjalne panele fotowoltaiczne montowane są na dachu domu. Jedyny wymóg dla ich całorocznej pracy to stała obecność promieniowania słonecznego. Nie jest to także tania inwestycja, ale w jej sfinansowaniu wydatnie pomagają ekopożyczki z niskim oprocentowaniem czy zerową prowizją!

Oczywiście nie każda osoba, która chce poprawić efektywność energetyczną, mieszka w domu. Właściciele mieszkań w blokach mogą postawić przykładowo na żarówki energooszczędne. Warto także kontrolować to, czy włączone światło w danym pomieszczeniu rzeczywiście jest potrzebne. Wielu osobom bardzo łatwo przychodzi zapomnieć o wyłączeniu go po opuszczeniu pomieszczenia. Zwłaszcza wtedy, gdy wejdą do niego tylko na chwilę. Z tych rad skorzystają także najemcy, którzy dopiero chcą odłożyć na mieszkanie i obniżyć opłacane rachunki.

Co daje poprawa efektywności energetycznej domu?

Poprawienie efektywności energetycznej domu prowadzi do zmniejszenia całkowitego zużycia prądu. W efekcie oszczędzania energii w domu obniżone zostają rachunki. Lista korzyści nie kończy się jednak na sprawach w obrębie domu.

Dbając o optymalny poziom zużycia prądu, dany mieszkaniec wpływa pozytywnie także na kondycję środowiska. Efekty ekologiczne to choćby spadek emisji gazów cieplarnianych czy poprawa jakości powietrza. Nie wszyscy muszą być tego świadomi, co prowadzi do dość lekceważącego traktowania domowej energii. Niemniej zawsze można zmienić swoje spojrzenie na daną sprawę. Na poprawę efektywności energetycznej twojego domu nigdy nie jest za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.