Jak otrzymać pierwszy kredyt?

lut

Jak otrzymać pierwszy kredyt?

Każdy z nas stanął kiedyś przed tym problemem. Co zrobić, aby otrzymać swój pierwszy kredyt i jakie trzeba spełnić warunki?

Jak wybrać pierwszy kredyt?

Jak wynika ze statystyk, Polacy są bardzo zadłużeni. Nie wynika to jednak z naszego upodobania do kredytów, a z wciąż rosnących kosztów utrzymania. Jedynym więc rozwiązaniem, aby móc sobie pozwolić na bardziej luksusowe towary jest wzięcie kredytu gotówkowego. 

Jeśli jesteś na początku dorosłości i musisz podjąć decyzję o wzięciu pierwszego kredytu, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Porównaj więc kilka ofert kredytów pod kątem:

  • kwoty kredytu,
  • okresu kredytowania,
  • prowizji za udzielenie kredytu,
  • oprocentowania kredytu,
  • opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu,
  • ubezpieczenie kredytu.

Pamiętaj również o sposobie wnioskowania. im ten proces jej łatwiejszy, tym szybciej otrzymasz decyzję o kredycie, a tym samym szybciej otrzymasz pieniądze. 

Pierwszy kredyt – wymagania banku

Najistotniejszą kwestią przy staraniu się o pierwszy kredyt jest wiek wnioskodawcy. Osoba taka musi mieć skończone 18 lat. Niektóre banki w trosce o własne interesy podniosły barierę wiekową do 25 lat. Dlatego zanim zaczniesz starania o uzyskanie kredytu zdobądź tę informację, aby nie tracić czasu. Niezbędnym dokumentem do uzyskaniu kredytu jest oczywiście dowód osobisty.

Każdy bank zanim udzieli Ci kredytu przeanalizuje stopień ryzyka w związku z udzielonym kredytem. W związku z tym poprosi Cię o zaświadczenie o dochodach, lub wyciąg z konta bankowego, na podstawie którego będzie mógł ocenić Twoje rzeczywiste dochody. 

Pomimo, że jest to Twój pierwszy kredyt, bank z pewnością sprawdzi Twoją historię kredytową. Warto więc, aby przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu zbudować ją sobie.

Pierwszy kredyt – skąd wziąć historię kredytową?

Niezależnie od tego, jaki bank wybierzesz dla swojego pierwszego kredytu, sprawdzi on Twoją zdolność i historię kredytową. W tej kwestii nie ma żadnych wyjątków. Aby więc mieć pewność, że Twój wniosek o kredyt nie zostanie odrzucony, postaraj się o zbudowanie swojej historii kredytowej przed staraniem się o kredyt w banku. Jest na to kilka sposobów. Oto trzy z nich:

  • Zakupy na raty – kup coś na raty, tylko pamiętaj o rzetelnym i terminowym ich spłacaniu;
  • Złóż wniosek o debet na koncie i staraj się z niego nie korzystać. W BIK będzie on widniał jako aktualne zobowiązanie kredytowe;
  • Chwilówka na niewielką sumę, spłacona w terminie również pozytywnie wpłynie na ocenę Twojej zdolności kredytowej.

Pamiętaj, że pierwszy udzielony kredyt nie będzie opiewał na zawrotną sumę, ale w ten sposób możesz budować swoją historię kredytową na przyszłość.