Ubezpieczenie kredytu

lut

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczamy bardzo wiele – zdrowie, mieszkanie, samochód, ale jak często ubezpieczamy swój kredyt? Czym jest ubezpieczenie kredytu i czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu – co to jest?

Ubezpieczenie kredytu to forma zabezpieczenia jego spłaty. Ma on dawać poczucie bezpieczeństwa zarówno kredytobiorcy, jak i bankowi. Jeśli decydujesz się na wzięcie kredytu na bardzo długi okres czasu, to ubezpieczenie go ma na celu zabezpieczenia Twojej rodziny w przypadku np. Twojej śmierci. W takiej sytuacji ubezpieczyciel spłaci za Ciebie pozostałą część należności. Bankom również zależy na kredytach ubezpieczonych, ponieważ w sytuacji niemożności spłaty kredytu przez kredytobiorcę, bank może liczyć na odzyskanie pieniędzy właśnie od ubezpieczyciela. 

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Nie – ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe i żaden bank nie może zmusić nas do jego ubezpieczenia. Niemniej jednak bank ma prawo żądać ubezpieczenia kredytu w określonych okolicznościach. Jeśli nie masz odpowiednio wysokiego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, bank może zdecydować się na udzielenie go tylko od warunkiem ubezpieczenia kredytu. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Jest to również dobra opcja dla kredytobiorcy, gdyż kredyt hipoteczny to kredyt rozłożony na bardzo wiele lat, a nikt z nas nie może być pewien swojego położenia za 20 czy 30 lat. Czy nie zwiększy to kosztów w sytuacji, gdy będziemy już dobrze zarabiali? Wówczas możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego i zwrot odsetek, a wraz z nią zamknięcie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe nie należą do najczęściej ubezpieczanych, gdyż są to kredyty na zdecydowanie krótszy niż kredyt hipoteczny okres kredytowania. Tutaj w grę wchodzi do 5 – 8 lat, w zależności od zdolności kredytowej kredytobiorcy i wysokości kredytu. 

Banki najczęściej przygotowują ofertę kredytową w dwóch wariantach – z ubezpieczeniem i bez niego. W przypadku kredytu bez ubezpieczenia możesz być pewien, że Twój kredyt będzie droższy od tego z ubezpieczeniem. Wyższe będzie bowiem jego oprocentowanie i prowizja. Banki preferują więc kredyty tańsze z obowiązkowym ubezpieczeniem.

Czy ubezpieczenie kredytu można płacić w ratach?

Kredyt możemy ubezpieczyć zgodnie z ofertą banku przy podpisywaniu umowy kredytowej, lub skorzystać z oferty wybranego przez siebie towarzystwa ubezpieczeniowego. W każdy przypadku należy dokładnie przeczytać umowę ubezpieczenia w celu zapoznania się z jego warunkami. Jedną z najważniejszych rzeczy przy umowie ubezpieczenia kredytu są wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. 

Ubezpieczenie kredytu można zapłacić jednorazowo, jak i jego raty mogą być doliczane do rat kredytu.