Karta debetowa – czym ona jest i jak działa?

mar

Karta debetowa – czym ona jest i jak działa?

W momencie zakładania konta bankowego praktycznie każdy klient otrzyma do niego kartę debetową. Jest to narzędzie, które umożliwia płacenie w sklepie za pomocą środków odłożonych na koncie, tudzież korzystanie z licznych bankomatów. Jak dokładnie funkcjonuje karta debetowa i czym różni się ona od karty kredytowej? Dowiecie się tego z niniejszego artykułu.

Jak funkcjonuje karta debetowa?

Standardowa karta debetowa pozwala na korzystanie ze zgromadzonych środków na koncie osobistym do sumy, która nie przewyższa wysokości salda. Korzystanie z karty nie jest procesem skomplikowanym, gdyż odbywa się zaledwie paroma etapami.

Podczas zakupów w sklepie, gdy dochodzi do płatności kartę debetową, należy zbliżyć bądź wsunąć ją do terminala. Sprzedawca przetworzy zapisane na niej dane, a następnie wyśle je do centrum rozliczeniowego na potrzeby autoryzacji środka płatniczego. Następnie dane zostaną wysłane do odpowiedniej instytucji kartowej, a później do banku, który wydał kartę. Na ostatnim etapie, bank wydaje zgodę na dokonanie transakcji, o ile saldo znajdujące się na koncie jest wystarczające.

Karty debetowe zabezpieczone są kodem PIN, którego wprowadzenie jest niezbędne celem autoryzacji transakcji. W przypadku płatności zbliżeniowych nie ma potrzeby podawać PIN-u do pewnej kwoty pieniężnej, co jest zabezpieczeniem przed wykorzystaniem karty przez osoby trzecie. Limit może być oczywiście zmieniony w placówce banku.

Karta debetowa a karta kredytowa

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym tak właściwie różni się karta debetowa od karty kredytowej. Cała różnica polega na tym, że karta kredytowa obsługuje rachunek kredytowy. W praktyce oznacza to, że nawet nie mając środków na koncie, do pewnego limitu można dokonywać kolejnych transakcji. Nie będzie to możliwe, jeżeli zostanie przekroczony limit kredytowy, a dalsze płatności dostępne będą dopiero po spłaceniu części bądź całości zobowiązania.

W skrócie – karta kredytowa służy do płatności w ramach udzielonego limitu kredytowego, natomiast karta debetowa do płatności środkami na koncie.

Oznaczenia i numery kart debetowych

Na awersie karty debetowej spotkać można się z 16-cyfrowym numerem, który służy między innymi jako identyfikator tego, który bank ją wydał. W Polsce spotkać można się z kartami Visa lub Mastercard, jednak istnieją również karty, które posiadają 14 bądź 15 cyfr. Należy zaznaczyć, że numer na karcie nie jest numerem rachunku bankowego.

Również na awersie karty znaleźć można datę ważności, do kiedy będzie ona funkcjonować. Z reguły instytucje bankowe same poinformują swoich klientów o zbliżającym się terminie przedawnienia, jednak dobrze jest pilnować tej daty we własnym zakresie.

Rewers karty debetowej zawiera kod CVV i CVC. Są one trzycyfrowe i wraz z 16-cyfrowym numerem oraz datą ważności potrzebne są, aby autoryzować płatności w internecie.