Jak odłożyć na mieszkanie? 5 porad

lut

Jak odłożyć na mieszkanie? 5 porad

Osoby, którym w przyszłości nie marzą się własne cztery ściany, należą w Polsce do zdecydowanej mniejszości. Kupno mieszkania nie jest jedna łatwe i wymaga olbrzymich środków finansowych, często uzyskanych poprzez kredyt hipoteczny wzięty na kilkadziesiąt lat. Nie jest to jednak nieosiągalne. W tym artykule przedstawimy pięć praktycznych porad jak odłożyć pieniądze na mieszkanie.

1. Ustal sumę, którą musisz odłożyć na mieszkanie.

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie kwoty, jaką musimy odłożyć na zakup mieszkania za gotówkę, lub kwoty wkładu własnego, który pozwoli nam na wzięcie kredytu hipotecznego na jak najkorzystniejszych warunkach. Zazwyczaj ten wkład wynosi 20% wartości nieruchomości. Warto mieć na uwadze dynamiczny charakter rynku nieruchomości oraz inflację, co oznacza, że ich ceny stale rosną. Przy odkładaniu warto też pamiętać, aby oprócz oddzielnego konta na wkład własny pamiętać również o wydzieleniu funduszu wydatków nieregularnych, gdyż pieniądze oszczędzane na mieszkania lubią znikać w momencie, gdy trzeba opłacić chociażby ubezpieczenie.

Przed decyzją o odkładaniu pieniędzy na mieszkanie warto również zadecydować o tym, czy interesuje nas rynek pierwotny czy rynek wtórny. W przypadku rynku pierwotnego kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, a do jego wykończenia będą potrzebne dodatkowe nakłady pieniężne. Zakup gotowego mieszkania od innej osoby może przez to okazać się tańszy i wymagać mniejszej ilości pieniędzy. Czy jeśli boimy się wysokich rat jesteśmy skazani na mniejszy metraż i gorszą lokalizację? Niekoniecznie, ponieważ kredyt zawsze rozłożyć można na większą liczbę rat, a potem spłacać wcześniej i korzystać ze zwrotu odsetek.

2. Ograniczaj nadmierne koszty życia

Drugim krokiem jest maksymalnie ograniczenie nadmiernych kosztów życia. W skrócie oznacza to powstrzymanie się przed wydawaniem pieniędzy na niepotrzebne opłaty oraz przedmioty. Powstrzymanie się od takiego wydatku może być malutką cegiełką, która przybliży nas do zakupu wymarzonego mieszkania. Powinniśmy także skorzystać ze sprawdzonych sposobów na zmniejszenie domowych opłat.

Warto pomyśleć również o tym, aby nie korzystać z karty kredytowej, o ile nie jest to absolutnie konieczne. Jak każda forma pożyczki bankowej, również i zadłużenie zaciągnięte przy transakcjach kartą kredytową należy spłacić, co skutecznie może zmniejszyć nasze oszczędności. Otrzymanie pierwszego kredytu może być jednak znacznie trudniejsze ze względu na małą historię kredytową, więc warto budować swoją wiarygodność w oczach banków na przykład poprzez zakup drobnych sprzętów na raty 0%.

3. Stale zwiększaj przychody

Kluczową kwestią w temacie zakupu mieszkania jest próba stałego zwiększenia przychodów. Im więcej zarabiamy, tym więcej będziemy w stanie odłożyć, co zredukuje czas w jakim zbierzemy ustaloną przez nas kwotę oraz pozwoli na częściowe uniknięcie inflacji na rynku nieruchomości. Zwiększenie swoich kwalifikacji, udział w dodatkowych szkoleniach, praca na więcej niż jeden etat, praca dorywcza, prośba o podwyżkę w pracy – to tylko niektóre ze sposobów na zwiększenie przychodów. Jeśli wymagają one przejścia na swoje, nie musimy się tego obawiać. Kredyt dla wolnych zawodów jest dziś łatwo dostępny, nawet na preferencyjnych warunkach!

4. Lokuj pieniądze na procent

Kolejnym sposobem na odłożenie pieniędzy jest ulokowania naszych pieniędzy na procent. Kiedy zaczniemy oszczędzać energię w domu i obcinać inne wydatki, możemy mieć w portfelu więcej wolnych środków. Warto rozważyć oferty lokat lub funduszy inwestycyjnych, które mogą pomóc w pomnożeniu naszych środków, co przybliży nas do zakupu własnych czterech kątów. Kilka groszy pomoże zdobyć również umieszczenie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym. Bardziej odważni mogą również spróbować swoich sił na giełdzie, jednak wiążę się to z ryzykiem utraty środków!

5. Optymalizuj wydatki podatkowe

Oszczędzanie to również optymalizacja wydatków podatkowych. Jest to aspekt szczególnie istotny, jeśli mówimy o osobach prowadzących własną działalność gospodarczą. Optymalizacja wydatków podatkowych pomaga chronić ją przed niepotrzebnymi wydatkami, którymi są tylko obowiązkowe ciężary fiskalne. W tym temacie warto myśleć długoterminowo i powierzyć kwestię podatków profesjonalistom, na dłuższą metę przyniesie to znacznie większe oszczędności niż koszt świadczonych przez nich usług!