Konto bankowe dla dziecka przed 13 rokiem życia

mar

Konto bankowe dla dziecka przed 13 rokiem życia

Zapobiegliwi rodzice, którzy zainteresowani są nowościami na rynku, z pewnością zainteresują się też tym, jakie opcje banki posiadają dla ich najmłodszych pociech. Nie da się nie zauważyć oczywistych benefitów płynących z otwarcia rachunku dla dziecka, chociażby takich, jak nauka posługiwania się pieniędzmi.

Oferta bankowa dla dzieci

Faktem jest, że osoby przed ukończeniem 13 roku życia nie posiadają jeszcze zdolności prawnej w stopniu, który umożliwiłby im zawieranie umów. W praktyce oznacza to, że dziecko nie mogłoby wejść w posiadanie indywidualnego rachunku, jednak warto mieć na uwadze, że nawet dokonywanie zakupów w sklepach traktowane jest jako zawieranie umowy między sprzedawcą a klientem. Polskie prawo dopuszcza więc pełnienie zdolności prawnej przez dzieci w stopniu ograniczonym, o ile dotyczą one drobnych spraw życia codziennego. Czy jednak posiadanie przez dziecko konta w banku można zaklasyfikować jako właśnie taką czynność?

Co polskie banki oferują dla najmłodszych?

Niestety okazuje się, że większość banków w Polsce nie posiada oferty dedykowanej dla najmłodszych. Istnieje zaledwie część instytucji, które dodały do swojej oferty możliwość otwarcia rachunku dla najmłodszych. W rzeczywistości konta bankowe dla dzieci funkcjonują z reguły jak regularne konta osobiste z pewnymi ograniczeniami na wykonywanie operacji.

Banki zmieniają jednak swoją ofertę na bieżąco, a już dziś te, które posiadają dostatecznie rozbudowane aplikacje mobilne oraz karty typu prepaid, daje możliwość wykonywania prostych operacji jak otrzymywanie lub wykonywanie przelewów. Warto zaznaczyć, że jeżeli bank nie ma w swojej ofercie możliwości otwarcia rachunku dla dziecka, rozsądnie jest zapytać o rozwiązania alternatywne w tym zakresie.

Nauka oszczędzania – czyli konto oszczędnościowe

Wielu rodziców, którzy pragną zabezpieczyć swoje dziecko na przyszłość, decyduje się na otwarcie konta oszczędnościowego. Dzięki temu pieniądze oszczędzane dla dziecka będą odkładały się przez wiele lat, a w momencie gdy przez właściciela konta zostanie osiągnięty wiek dojrzały, konto automatycznie stanie się jego własnością.  Otworzenie rachunku oszczędnościowego nie jest niczym skomplikowanym, gdyż wystarczy wyłącznie, aby podczas zakładania obecny był przedstawiciel ustawowy dziecka.

Aby otworzyć konto małoletniemu, należy okazać odpowiednią dokumentację. Przede wszystkim opiekun dziecka powinien posiadać ze sobą dokument, który pozwoli stwierdzić tożsamość dziecka. Może być to np. paszport bądź akt urodzenia. Oprócz tego należy posiadać także dokumenty, które pozwolą udowodnić, że jest się jego ustawowym przedstawicielem.