Jak oszczędzać dla dziecka?

kw.

Jak oszczędzać dla dziecka?

Odpowiedzialni rodzice już przed narodzinami pierwszego potomka zadają sobie pytanie jak oszczędzać dla dziecka. Warto zdać sobie sprawę, że zadbanie o finansową przyszłość dzieci nie polega wyłącznie na wyposażeniu ich w gotówkę. Co więcej, przekazanie im pieniędzy bez edukacji finansowej może zakończyć się kiepsko. Co powinniśmy wiedzieć o tym jak oszczędzać dla dziecka?

Jak oszczędzać dla dziecka? Zacznij jeszcze przed jego urodzeniem

Mimo iż w dalszej części artykułu będziemy gorąco zachęcać do aktywnej edukacji finansowej potomstwa, należy podkreślić jedną rzecz: zasoby materialne do użycia „tu i teraz” też są ważne. Gromadzenie ich z myślą o oszczędzaniu dla dziecka warto zacząć jak najwcześniej. Mimo iż ciąża oraz okres niemowlęcy to niekończące się wydatki, nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie złożą się w końcu w poważną sumę. Rozmawiając o pieniądzach w związku warto podjąć ten temat odpowiednio wcześnie.

Specjalne konto oszczędnościowe z myślą o dziecku założyć można na długo przed tym, zanim zostanie poczęte. Ba, warto to zrobić nawet w sytuacji, gdy potomstwo mamy dopiero w odległych i niesprecyzowanych planach. Wspólne konto bankowe bez ślubu jest jak najbardziej możliwe do założenia, więc warto skorzystać z takiej możliwości.

Czy to lepsza opcja niż aktywne inwestowanie nadwyżek finansowych, szczególnie zważywszy na niskie stopy procentowe oraz niezły zwrot z pewnych inwestycji w rodzaju nieruchomości? Pod względem czystego zysku z pewnością nie, ale w tym przypadku do kalkulacji dojść musi kwestia bezpieczeństwa środków. To pierwsza rzecz, o której myślimy przy oszczędzaniu dla dziecka.

Jak najwcześniej zacznij edukację finansową

Najlepszym zabezpieczeniem pieniędzy, które uda nam się nagromadzić przez lata, nie będzie wbrew pozorom bank. Musimy myśleć także o momencie, w którym środki finansowe znajdą się w rękach potomstwa. Najczarniejsze scenariusze zakładają oczywiście przehulanie małego majątku na swawolne życie, ale nie trzeba być synem marnotrawnym, aby szybko stracić wiele pieniędzy.

Jeśli dziecko nie zostanie nauczone higieny finansowej, pieniądze zaczną przelatywać mu przez palce. Zarządzania zasobami trzeba nauczyć się tak samo jak jeżdżenia na rowerze czy pływania. Osoby nie mające wcześniej do czynienia z większymi kwotami szybko mogą stracić kontrolę nad wydatkami. Narażeni są również na ryzyko podejmowania złych decyzji inwestycyjnych. Dlatego wielu rodziców decyduje się na założenie konta dla dziecka jeszcze przed ukończeniem 13 roku życia przez pociechę, aby potomek mógł od wczesnej młodości oswajać się ze współczesną bankowością.

Oszczędzanie dla dziecka poprzez ubezpieczenie swojego życia?

Jako że nikt z nas nie może być pewny tego, że nie przydarzy mu się tragiczny w skutkach wypadek, dobrym pomysłem na oszczędzanie dla dziecka jest równoległe opłacanie składek ubezpieczeniowych. Posiadanie polisy na życie sprawi, że w przypadku nagłego odejścia członka rodziny jego krewni nie muszą dodatkowo mierzyć się z perturbacjami finansowymi.

Kiedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek śmierci? To opcja nieodzowna w przypadku, gdy od jednego członka rodziny zależą wszystkie dochody w domu. Jego śmierć lub groźny wypadek oznacza, że z miesiąca na miesiąc nawet dobra sytuacja finansowa diametralnie się zmienia. Nawet najlepsza edukacja finansowa nie pomoże wówczas, gdy nastoletnie dziecko nie może jeszcze zarabiać, a za dach nad głową płacić trzeba raty kredytu hipotecznego.