Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

lut

Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

W przypadku niemożności spłacania kilku kredytów jednocześnie, można skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Czym jest kredyt konsolidacyjny i czy warto go wziąć?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to , w najprostszych słowach, zobowiązanie zaciągane na spłatę innych zadłużeń. W praktyce oznacza to, że bank udziela kredytu osobom mającym problem z terminową spłatą kilku, jednocześnie występujących zobowiązań. Celem kredytu konsolidacyjnego jest osiągnięcie raty mniejszej niż suma dotychczas płaconych rat. Jeśli więc suma rat wynosiła do tej pory 2500 złotych, to rata kredytu konsolidacyjnego może być niższa nawet o kilkaset złotych. 

Kredyt konsolidacyjny jest więc rozwiązaniem, które ma pomóc wyjść z chwilowych problemów finansowych. 

Czy opłaca się zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Opłacalność kredytu konsolidacyjnego zależy od możliwości finansowych klienta i jego płynności finansowej. Celem konsolidacji kredytów jest obniżenie miesięcznej raty, co pozwala na lepsze gospodarowanie zasobami finansowymi. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają chwilowe problemy lub przecenili swoje możliwości. Jedna, mniejsza rata pozwala na odciążenie budżetu i podreperowanie go. Jak każde rozwiązanie, także kredyt konsolidacyjny, ma swoje wady i zalety.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Największą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest niewątpliwie obniżenie miesięcznych zobowiązań. To główny cel tego rodzaju rozwiązania. Poza tym do zalet kredytu konsolidacyjnego należy zaliczyć:

  • możliwość wydłużenia okresu kredytowania, co w praktyce oznacza niższą ratę miesięczną;
  • możliwość negocjacji warunków kredytu;
  • zmiana daty spłacania rat;
  • możliwość konsolidacji wszystkich zobowiązań;
  • możliwość dobrania dodatkowej gotówki na konto nowego kredytu w zależności od zdolności kredytowej.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Aby jednak wszystko nie było różowo piękne, należy powiedzieć również o wadach kredytu konsolidacyjnego. Decydując się na kredyt konsolidacyjny trzeba mieć świadomość, że po raz kolejny zapłacimy prowizję od kredytu. Jest to jednak element, który warto negocjować z bankiem. Wiele banków oferuje również różnego rodzaju promocje na kredyty konsolidacyjne.

Warto wiec przed podjęciem decyzji rozważyć oferty kilku banków i wybrać najbardziej korzystny dla siebie. Zastanówmy się też, czy nie możemy czasami liczyć na kredyt dla wolnych zawodów, który oferuje atrakcyjne warunki również w przypadku konsolidacji wcześniejszych zobowiązań.

Każdy bank musi zarobić na udzielonym kredycie, dlatego obniżenie raty i oprocentowania wydłuża okres spłaty zobowiązania. Przy dłuższym okresie spłaty kredytu zapłacimy więcej odsetek. Należy więc wszystko dobrze przeliczyć i dopiero wtedy zdecydować, czy w naszym przypadku kredyt konsolidacyjny to rzeczywiście dobre rozwiązanie.