Kredyt na samochód – czy warto?

lut

Kredyt na samochód – czy warto?

Chęć zakupu nowego samochodu często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na ten cel. Czym jest kredyt na samochód i jakie są zalety tego kredytu postaramy się powiedzieć w tym artykule.

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy. Oznacza to, że musi być wykorzystany w celu zakupu pojazdu. Do grupy pojazdów zaliczamy nie tylko samochody, ale również:

  • motocykle,
  • quady,
  • przyczepy kempingowe,’
  • kampery,
  • maszyny budowlane,
  • łodzie motorowe,
  • traktory.

Pojazd taki, czy to nowy czy używany musi posiadać ważny dowód rejestracyjny.

Rodzaje kredytów samochodowych

Wśród kredytów samochodowych wyróżniamy kilka ich rodzajów.

 Pierwszy z nich to kredyt standardowy. Polega on na comiesięcznym spłacaniu rat zgodnie z ustalonym przez bank harmonogramem. Kredyt standardowy nie wymaga tzw. wpłaty własnej. Cała kwota wartości pojazdu rozkładana jest na raty. 

Drugim rodzajem kredytu samochodowego jest kredyt balonowy. W tym przypadku spłacamy comiesięczne raty aż do ustalonej procentowo wartości samochodu np. 70%, a pozostałe 30% musimy spłacić w jednej, ostatniej racie. 

Trzecim rodzajem jest kredyt jednoratowy. Dedykowany jest osobom, które posiadają gotówkę odpowiadającą jakiejś części wartości samochodu. Jest to najczęściej 50%. Pozostałe 50% należy spłacić jednorazowo po upływie ujętego w umowie czasu. Może to być sześć miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet rok. Największą zaletą tego rodzaju kredytu jest to, że jest on nieoprocentowany. Ten rodzaj kredytu samochodowego mają w swojej ofercie najczęściej banki samochodowe. 

Kredyt samochodowy można wziąć na pojazd nowy, jak i używany. 

Zalety kredytu samochodowego

Niezaprzeczalną zaletą kredytu samochodowego jest to, że jest on stosunkowo tani (w porównaniu z np. kredytem gotówkowym). Jest to kredyt niskooprocentowany, a okres kredytowania długi. Wiele banków i instytucji finansowych oferuje tego rodzaju kredyty, dlatego wybór jest bardzo duży i zawsze można znaleźć ofertę odpowiadającą naszym oczekiwaniom i możliwościom. W przypadku kredytu dla wolnych zawodów, których wykonywanie wiąże się z podróżami, możemy również liczyć na preferencyjne warunki.

Wady kredytu samochodowego

Wśród najczęściej wymienianych wad kredytu samochodowego znajduje się jego dostępność. Do jego uzyskania potrzeba naprawdę sporo formalności i zabezpieczeń. Wiąże się to z tym, że bank zabezpiecza się na wypadek braku spłat. Kredytobiorca jest zobowiązany do wykupienia polisy AC, a bank figuruje w dokumentacji jako współwłaściciel samochodu. W przypadku niespłacania kredytu bank ma więc prawo zabrać samochód na pokrycie swoich strat. Jeśli natomiast samochód zostanie częściowo lub całkowicie zniszczony, bank z polisy AC pokryje koszty kredytu.