Fundusz wydatków nieregularnych – czemu jest tak istotny?

maj

Fundusz wydatków nieregularnych – czemu jest tak istotny?

Optymalizując budżet domowy czy oszczędzając na wkład własny na mieszkanie, nie powinniśmy zapominać, jak istotny jest fundusz wydatków nieregularnych. Ten stosunkowo prosty w działaniu mechanizm może stanowić jedną z naszych poduszek finansowych oraz przygotować nas na zbliżające się wydatki, nie uszczuplając tym samym naszych oszczędności. Czym jest fundusz wydatków nieregularnych i dlaczego może być o wiele istotniejszy niż ci się wydaje?

Co to jest fundusz wydatków nieregularnych?

Jak wskazuje na to nazwa, fundusz wydatków nieregularnych dotyczy zobowiązań finansowych, których nie płacimy regularnie, na przykład co miesiąc. Jednak nie są one niespodziewane, a na konieczność ich opłaty możemy się wcześniej przygotować, zarówno psychicznie, jak i finansowo. Przygotowanie się do nich jest jedną ze złotych zasad finansowych.

Fundusz wydatków nieregularnych to, najprościej mówiąc, odłożone środki pieniężne, których celem będzie opłacenie nadchodzących i spodziewanych przez nas zobowiązań finansowych w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Może to być przykładowo kwota czesnego, jakie musimy uiścić za studia niestacjonarne lub wykupienie ubezpieczenia mieszkania. Zdecydowanie nie chodzi tu o opłaty domowe!

Jakie są typowe wydatki nieregularne?

Typowe wydatki nieregularne to takie, których się spodziewamy w ciągu roku, a których nie regulujemy co miesiąc. Najczęściej należą do nich między innymi:

  • Polisa OC i AC samochodu i wydatki związane z jego serwisem.
  • Pieniądze na coroczny wakacyjny wyjazd z rodziną.
  • Czesne za studia niestacjonarne.
  • Kwota za ubezpieczenie nieruchomości.
  • Różne rodzaju podatki i daniny, np. podatek od nieruchomości czy abonament RTV.
  • Wydatki na prezenty imieninowe, urodzinowe, świąteczne lub z innych okazji takich jak chrzciny czy komunia.

Ile powinien wynosić fundusz wydatków nieregularnych?

Ustalenie kwoty funduszu wydatków nieregularnych nie jest sprawą prostą, nie istnieje również uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Wpływa na to wiele czynników, które są kwestią indywidualną dla każdego z nas. Głównym pytaniem na jakie powinniśmy odpowiedzieć przy ustalaniu jego wysokości powinno być: jakie są moje koszta i wydatki?

Świetnym rozwiązaniem jest wypisanie wszystkich kosztów w ciągu roku w formie listy oraz przypisanie im kwoty jaką nas kosztują. Zsumuj całość i podziel przez liczbę miesięcy w roku, uzyskasz kwotę jaką warto odkładać miesięcznie, będzie to o wiele łatwiejsze niż odłożenie całej kwoty za jednym zamachem. Jesteś jedyną osobą, która potrafi skutecznie ustalić wysokość funduszu wydatków nieregularnych, dostosuj ją pod siebie!

Czemu fundusz wydatków nieregularnych jest ważniejszy, niż myślisz?

Niepozorny instrument, jakim jest fundusz wydatków nieregularnych, może być o wiele ważniejszy niż myślisz. Jego brak sprawia, że pieniądze na nieregularne wydatki, które bagatela pojawiają się stosunkowo regularnie, będziemy musieli przeznaczyć z oszczędności.To oddali nas od naszego celu, którym zazwyczaj jest odłożenie pieniędzy na większy wydatek, np. wkład własny do kredytu hipotecznego

A przecież wszystkie z nich możemy przewidzieć. Fundusz wydatków nieregularnych powinien stanowić podstawę dla wszystkich tych osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi wydatkami i być przygotowane na każdą sytuację i wydatek. Nieprzypadkowo stał się jednym z elementów systemu 6 słoików. To idealny sposób na wyrobienie odpowiednich nawyków finansowych!