Pieniądze w związku – o czym musisz pamiętać?

lip

Pieniądze w związku – o czym musisz pamiętać?

Zawarcie związku z partnerem to nie tylko wspólne spędzanie czasu – to również zarządzanie pieniędzmi w duecie. Dla wielu par może się to okazać dość problematyczną sprawą. O czym należy pamiętać przy dzieleniu wydatków w związku?

Pieniądze w związku – przede wszystkim ustalcie zasady

Wiele problemów potrafi wyniknąć z powodu zaburzonej komunikacji, braku podjęcia danego tematu czy postępowania bez obustronnego wyrażenia na nie zgody. Dlatego fundamentalną kwestię stanowi to, aby osoby tworzące związek partnerski ustaliły reguły, zgodnie z którymi będą zarządzać wspólnymi pieniędzmi.

Kluczowe jest poznanie swoich potrzeb oraz oczekiwań finansowych. Jedne osoby preferują oszczędzanie i przechowywanie pieniędzy na „czarną godzinę”, budowanie jak największej poduszki finansowej oraz funduszu wydatków nieregularnych. Inne wolą korzystać z finansowych możliwości, aktywnie je wydając. Niemniej w obliczu nawet najbardziej skrajnych stanowisk możliwe jest znalezienie kompromisowego rozwiązania. Podstawą jest jednak rozmowa.

Jak dzielić wydatki w związku?

Ile par, tyle rozmaitych strategii zarządzania budżetem domowym. Skuteczność danego rozwiązania w niemałym stopniu zależy od charakteru osób tworzących danych związek. W przypadku jednej pary obrana droga postępowania będzie właściwa, dla innego duetu skończy się niepowodzeniem. Ważne, żeby nie kończyć prób ogarnięcia wspólnych finansów na jednej próbie, ale znaleźć taki sposób dzielenie wydatków, który będzie pasował obu osobom.

Na pewno warto zastanowić się nad tym, czy para woli mieć wspólne konto nawet bez ślubu, czy każdy z partnerów powinien zostać przy swoim. Alternatywą pozostaje posiadanie osobnych kont oraz dodatkowego wspólnego, na które regularnie wpłacana będzie część środków z obu pensji. Z racji, iż partnerzy mogą nie zarabiać tyle samo, warto, aby wpłacanie było proporcjonalne do dochodów, nie zaś oparte na wyznaczeniu konkretnej kwoty i wpłacaniu po równo.

Jakie problemy mogą spowodować pieniądze w związku?

Pieniądze to temat stosunkowo wrażliwy i łatwo rodzący spór. W związku potencjalny konflikt o fundusze może doprowadzić do naruszenia bądź nawet całkowitej utraty zaufania do partnera. Istnieje także ryzyko wzbudzenia poczucia niesprawiedliwości, a w przypadku problemu ze zbyt wysokimi opłatami domowymi – zadłużenia.

Niektóre problemy mogą zaskoczyć, jeżeli partnerzy nie zaplanują odpowiednio swojej przyszłości. Warto rozmawiać o bieżących wydatkach, lecz myśleć także bardziej perspektywicznie. Można przewidzieć niektóre koszta i zastanowić się, czy w danym momencie nie zabraknie pieniędzy. Złota zasada finansowa budżetu domowego mówi, żeby nie doprowadzić do sytuacji, w której trzeba finansować wydatki z pieniędzy banku lub firmy pożyczkowej. Partnerzy oszczędzą sobie w ten sposób nerwów na przyszłość i zwiększają szansę na znalezienie w porę właściwego rozwiązania.

Pieniądze w związku warto raz jeszcze przedyskutować po ślubie

Ustalenie kwestii pieniężnych na wczesnym etapie związku jest bardzo ważne, ale nie wolno zapomnieć o tym, aby do nich powrócić przynajmniej raz jeszcze. Po ślubie zmienia się optyka na wiele spraw i zaczynają się pojawiać nowe potrzeby. Wspólne życie w wielu przypadków oznacza odkładanie na kredyt na zakup mieszkania czy wydatki na potomstwo.

Z każdym z tych aspektów w mniejszym lub większym stopniu wiążą się pieniądze. Dlatego im częściej partnerzy będą analizować swoje wydatki, tym łatwiej przyjdzie im uniknięcie nieporozumień i wątpliwości. Nie przesadzajcie jednak z kontrolą!